ورود و عضویت
0
سبد خرید شما خالی است

هشدار پلیس فتا به دوستداران خرید آنلاین

esmailrad 23 فرو 1400

پلیس فتا : کسانی که خرید آنلاین و اینترنتی را دوست دارند هشدار داد : تا با فعال کردن رمز پویا حساب بانک خود را در برابر مجرمان سایبری ایمن کنند.

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس ‌فتا: سرهنگ علی قهرمان طالع رئیس پلیس فتا استان اردبیل در تشریح این هشدار گفت: با توجه به رشد چشمگیر فناوری در چند دهه اخیر و تغییر شکل زندگی انسان، طبیعتاً باید علم در خدمت رفاه باشد که یکی از نمونه‌های بارز این حوزه علم تجارت الکترونیک و مخصوصاً خرید اینترنتی است.

وی ادامه داد: فروشگاه‌های آنلاین یا همان (online shoping)ها به دلیل داشتن ویژگی‌های فوق‌العاده خود مثل صرفه‌جویی در منابع وقت و انرژی، قیمت مناسب، دسترسی تمام‌وقت، تنوع و جستجوی آسان کالا از طرف کاربران فضای مجازی بیشترین استقبال را داشته که همین استقبال باعث شده است تا کلاهبردارن سایبری دست‌به‌کار شده و با سوءاستفاده از کاربران دست به اعمال مجرمانه بزنند.

سرهنگ قهرمان طالع افزود: مجرمان سایبری بخصوص در ایام خاص مثل روز ولنتاین، روز مادر و روز زن و… به دلیل زیادشدن خرید کادو از فروشگاه‌ها و کانال‌های شبکه‌‌های اجتماعی با پیشنهاد‌های اغواکننده، قیمت‌های پایین‌تر از بازار، خدمات جانبی و تحویل سریع برای جنس فروخته‌شده و تبلیغات این‌چنینی کاربران را فریب داده و اقدام به کلاهبرداری می‌کنند.

رئیس پلیس فتا استان اردبیل عنوان کرد: مجرمان سایبری در این روش کلاهبرداری اقداماتی همچون عدم ارسال کالا پس از دریافت پول، ارسال کالای جعلی و بی‌کیفیت، عدم ارائه خدمات پس از فروش و… را انجام داده و مردم را گرفتار می‌کنند.

این مقام انتظامی در پایان توصیه کرد: هم‌وطنان باید بدانند که شبکه‌های خارجی به دلیل وجود مجرمین سایبری در این فضا محل مناسبی برای مراودات تجاری و اقتصادی نیست. همچنین کاربران سعی کنند کلیه خریدهای خود را از سایت‌های دارای نماد اعتماد الکترونیکی انجام داده و در صورت خرید از سایر بسترها توجه نمایند تا قبل از اطمینان از سالم بودن جنس، مشاهده فیزیکی کالا، اصل بودن کالا و … هیچ‌گونه وجهی را انتقال یا پرداخت نکنند یعنی همان اصول پرداخت وجه بعد از تحویل کالا را رعایت نمایند و در صورت مشاهده هر نوع کلاهبرداری سایبری آن را از طریق سایت پلیس فتا گزارش کنند .

preloader